ВО "Свобода"

ENG

17 березня 2017
Іван Апостолюк: Не дозволимо знищити прибережні території малими ГЕС на річках
Іван Апостолюк: Не дозволимо знищити прибережні території малими ГЕС на річках

17 березня 2017 року депутат Чернівецької облради свободівець Іван Апостолюк ініціював проєкт рішення "Про заборону будівництва каскаду гідроелектростанцій з водосховищами на верхньому Дністрі на території Чернівецької області".

Депутати-свободіваці також ініціювали відповідне звернення до Президента України, Верховної Ради та Кабміну.

У зверненні зазначено:

"Звертаємося до Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України про відмову від реалізації намірів проектування та будівництва каскаду гідроелектростанцій з водосховищами на верхньому Дністрі. Плани щодо спорудження ГЕС на Дністрі загрожують зміною рівня води, затопленням та підтопленням селянських господарств, зменшенням величини туристичних потоків на Дністровському каньйоні, зникненням червонокнижних видів тварин, погіршенням якості питної води та зростанням інших шкідливих впливів, в тому числі і на здоров'я населення, що проживає на берегах Дністра".

"Через будівництво каскаду на Дністрі буде знищено майже всі природні комплекси національного природнього парку "Хотинський". Придністрові села буде підтоплено, а найголовніше ‒ зникне туристична привабливість Буковини. Ми вимагаємо скасувати розпорядження Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 року №552-р "Про схвалення Програми розвитку гідроенергетики на період до 2026 року" в частині будівництва каскаду верхньодністровських гідроелектростанцій з водосховищами на Дністрі, а також пропонуємо розглянути можливість розвитку альтернативних джерел видобутку електроенергії, ‒ наголошує Іван Апостолюк. ‒ Вже неодноразово до нас звертаються буковинці та представники природозахисних організацій щодо небезпеки спорудження каскаду ГЕС на Дністрі. Тривога за збереження екологічного балансу на річці Дністер змусили нас звернутися до сесії облради з ініціативою про заборону будівництва каскаду гідроелектростанцій з водосховищами на верхньому Дністрі".

За словами депутата, у липні 2015 року громадськість за участи колишнього голови департаменту екології на Буковині Ярослава Когутяка вже обговорювала проблему будування малих ГЕС на річці Дністер.

"Не забуваймо, що два роки тому було створено тимчасову робочу групу щодо мораторію на будівництво малих гідроелектростанцій на Дністрі. Саме тоді учасники круглого столу з'ясували, що потужність електрогенераторів не відповідає реальним витратам води в основних річках регіону, а також можливості створення перепадів. Загалом собівартість електроенергії, виробленої на малих ГЕС, в рази перевищує вартість електроенергії з загальних мереж. Тому використання "зеленого" тарифу є не чим иншим, як отриманням зиску за рахунок инших споживачів. Механізм обліку електроенергії і передачі відсутні. В результаті учасники круглого столу ще тоді констатували, що будівництво стаціонарних малих ГЕС на території Чернівецької области необхідно повністю заборонити", ‒ наголосив свободівець.

Прес-служба Чернівецької обласної організації ВО "Свобода"